nodooshan city

شهر زیبای من...

برج سنگي ندوشن در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد.

اين بنا  بخشي از برج و باروي ندوشن است. نوع مصالح و خصوصيات معماري آن نشانگر بناهاي عهد افشار است و علت نامگذاري آن بدين نام، سنگي بودن بخشي از ديوار برج تا ارتفاع حدود يك متري آن است.
 اين برج كه در كنار يكي از دروازه هاي اصلي ندوشن واقع است با پلان دايره اي شكل، در دو طبقه و از خشت و قسمت پايين ديوارها تا حدود يك متري از سنگ ساخته شده و بر روي آنها روزنه هايي براي ديده باني و تيراندازي تعبيه شده است.
 اين بنا كه به عنوان بخشي از برج و باروي ندوشن كاركرد تدافعي داشته، هم به لحاظ معماري و هم به لحاظ مردم شناسي حائزاهميت بسيار است.
+ نوشته شده در  دوشنبه 28 خرداد1386ساعت 14:14  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

نسخه‌هاي خطي مسجد جامع ندوشن يزد در خطر هستند

اخيرا کارشناسان گروه حفاظت و مرمت آثار کاغذي از نسخ خطي و چاپي موجود در مسجد جامع ندوشن يزد بازديد كردند. در اين بازديد مسئولان پژوهشكده از وضعيت نابسامان نسخ خطي خبر دادند.
فروغ كاسب مدير گروه حفاظت آثار كاغذي گفت: «آقاي پازوكي، مدير دفتر ثبت آثار تاريخي، فرهنگي كه از مسجد جامع ندوشن و نسخ خطي آن بازديدي داشتند. وضعيت نابسامان اين نسخ را به پژوهشكده آثار، اطلاع دادن و از ما خواستند تا براي مرمت ونگهداري آنها اقدام كنيم. در سفري كارشناسان گروه كاغذ به استان يزد داشتند آثار مستندنگاري، آسيب‌شناسي، نمونه‌برداري و تهيه طرح مرمتي شد.»
كاسب درباره اين آثار گفت: «بيشتر جلد كتاب ها و صفحات اول آنها كنده شده بود به همين خاطر هيچ كدام تاريخ و نام نويسنده نداشتند. پاكت هايي آنجا بود كه روي هر كدام شماره و كدهايي نوشته شده بود. مشخص بود كه هر كتابي بايد در يك پاكت جدا قرار داشته باشد. اما پاكت ها خالي بود. كتاب ها در كارتون هاي نامناسبي در محل مرطوب و بدون وجود جريان هوا قرار داشتند. اين كتاب ها هر چه سريعتر بايد مورد مرمت قرار بگيرند.»
به گزارش ميراث خبراين مسجد زير نظر سازمان اوقاف قرا دارد و براي مرمت آثار توافق و اجازه اين سازمان لازم است. كاسب در اين باره گفت: «ما براي سازمان اوقاف و دفتر ثبت آثار تاريخي گزارش بازديد نتايج و همينطور فوريت مرمت نسخ را توضيح داديم. اما مشكل اينجاست كه سازمان اوقاف تمايلي به خروج نسخ خطي از يزد ندارد. اگر مرمت در پژوهشكده انجام شود، سريعتر و آسان تر اتفاق مي افتد در حالي كه بايد كارگاهي در يزد تجهيز شود و پس از آن مرمت صورت بگيرد.»
پژوهشكده مرمت و دفتر ثبت آثار تاريخي در نامه هاي جداگانه اي از سازمان اوقاف خواسته اند تا نسبت به مرمت اين نسخ اقدام كند. اما هنوز از سوي اوقاف پاسخي داده نشده است.
 
منبع خبر: خبرگزاری میراث فرهنگی
+ نوشته شده در  دوشنبه 28 خرداد1386ساعت 13:40  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

غار نباتی ندوشن گنجینه ای طلایی

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد: منطقه پهناور و کویری و کوهستانی یزد که با همه ویژگی های آداب و رسوم و فرهنگ و سنت های کهن ، دارای آثار تاریخی، باستانی و غارهایی است که آثار تمدن کهن به وضوح در آن دیده می شود.
بی شک منابع طبیعی و جاذبه های گردشگری از مهمترین سرمایه های ارزنده و ماندگار سرزمین کهن یزد به شمار می رود و غارهای تاریخی نیز به عنوان امانت و میراث فرهنگی است که هر گونه تخریب و نابودی آن در تزلزل پایه های صنعت گردشگری نقش موثری دارد.
در استان یزد بیش از 30 غار تاریخی وجود دارد که می توان به غارهای اشکفت یزدان، موبدان فیروز ، چله خانه بنادکوک سادات، زمرد ( چرخ الماس)، اعلا، چکو ، مخوف ، مغستان، یخ، گل عقدا، خاکستر، اتاق سفید و خانه خدا اشاره کرد.
در این میان یکی از غارهای تاریخی و زیبا ، غار نباتی ندوشن است که این غار بین نصر آباد و ندوشن در نزدیکی مزرعه گل سرخ قرار دارد.
این غار از لحاظ زیبایی و وجود ستون های بسیار زیبا و سخت و بارگاه های طبیعی ناشی از عمل استالاگمیت و استالاگیت و بلورهای گل کلمی در دالان های مختلف تغییر می کند و فضای بسیار جالب و بدیع به وجود آورده است.
در قسمت هایی از غار حوضچه های کوچکی از آب به چشم می خوردو در بعضی از فصول سال قطرات آب از سر بلورهای گل کلمی غار ریزش می کند و نشان دهنده این واقعیت است که پس از میلیون ها سال هنوز این غار فعال است.
غار نباتی ندوشن از نظر زمین شناسی و مطالعه دانشجویان و تهیه عکس و اسلاید و جذب توریست طبیعی بسیار ارزنده است.
منبع خبر: www.yazdchto.ir
+ نوشته شده در  شنبه 19 خرداد1386ساعت 13:44  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

به عاشورائيان رضوي

آن روز که در محراب ايستادي، به عشق قيام کردي و تکبير خاکساري گفتي. آن روز که بارديگر در برابر عظمت خالق يکتا سر کرنش فرود آوردي. آن روز که بر مرقد ضامن آهو بوسه زدي و از چشمانت سيل اشک جاري ساختي، آن دم که کلمه کلمه زيارتش را بر زبان جاري ساختي، در ظهر تفتيده عاشورا که حسين(ع) آخرين دقايق عمرش را به شماره نشسته بود و زير باران تيرهاي يزيديان به نماز ايستاده بود، او را و خدايش را چگونه خواندي و از جام اجابتشان چه باده اي طلبيدي؟ آن هنگام که با چشماني اشکبار، مشتاقانه ضريح را در آغوش کشيدي و سنگين دردهاي فشرده برقلبت را در صفاي حرم با نم نم اشکايت سبک کردي، کدام پرنده آرزو را به آسمان اجابت پرواز دادي که سوار بر اسب شهادت، عاشقانه در دشت خون تاختي و دربارگاه الهي بر مسند سرفرازي و جاودانگي نشستي.

حميدرضا قاسمي ندوشن

+ نوشته شده در  جمعه 18 خرداد1386ساعت 22:4  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

ثبت غار نباتی ندوشن در فهرست آثار ملی کشور

مهندس سیفی در  ششمین جلسه طبیعت گردی استان یزد به غار نباتی ندوشن اشاره کرد و تصریح نمود:  با ثبت این اثر و جذب اعتبار مورد نظر می توان در جهت حفاظت از آن گام برداشت.وی اظهار داشت:  این غار از لحاظ زیبایی و وجود ستون های بسیار زیبا و سخت و بارگاه های طبیعی  ناشی از  عمل استالاگمیت و استالاگیت و بلورهای گل کلمی حائز اهمیت است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست استان یزد نیز در این جلسه گفت: جلوه های طبیعت ، علاوه بر جاذبه عمومی از نظر بررسی های علمی بودن توجه  طیف وسیعی از زیست شناسان و دانشجویان را به خود جلب کرده است.

+ نوشته شده در  جمعه 18 خرداد1386ساعت 13:39  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

قديمي‌ترين شجره‌نامه

  اين شجره‌نامه كه ‪ ۳۶‬متر طول دارد، با قدمت ۷۰۰ ساله مربوط به سلسله سادات يزد و اصفهان است و با نام "شجره‌نامه آدم (ع) تا خاتم (ص)" شناخته مي‌شود. به گزارش روابط عمومي سازمان ثبت اسناد و املاك كشور،اين اثر تاريخي،چند صد سال پيش توسط فردي از اهالي "ندوشن" يزد از قلعه‌اي متروكه به دست آمد. به نوشته اين گزارش،شخصي از اهالي ندوشن در حال چرانيدن گوسفند بود كه متوجه شد، گوسفندي در حال خوردن كاغذ است كه با كنجكاوي با اين شجره نامه روبه رو مي‌شود. اين شجره‌نامه كه در اصل طول آن ‪ ۴۰‬متر بود ولي چهار متر آن از بين رفته است، هم اكنون در بنياد " ريحانه الرسول " نگهداري مي‌شود.

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 17 خرداد1386ساعت 22:2  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

مسوول عمران فرمانداري صدوق يزد:راه جديد،فاصله‌استانهاي يزد و اصفهان را 70 کیلومتر كوتاه‌تر مي‌كند

مسوول واحد فني و كارشناس عمران فرمانداري شهرستان صدوق استان يزد گفت:
احداث راه ارتباطي ندوشن از توابع اين شهرستان به ورزنه اصفهان، حدود ‪۷۰‬ كيلومتر فاصله دسترسي اين دو استان را كمتر مي‌كند.

محمد حسين فلاح روز سه‌شنبه در گفت و گو با ايرنا،ضمن اشاره به اهميت اين جاده براي هر دو استان افزود: ايجاد اين را ، مناطق تاريخي و گردشگري از جمله تالاب بين‌المللي گاوخوني و قلعه خرگوشي را نيز احيا خواهد كرد.

وي همچنين، بهره‌برداري معادن موجود در مسير از اين راه ارتباطي و خارج شدن برخي مناطق روستايي و شهري از بن بست را از ديگر مزاياي طرح ياد شده دانست.

فلاح گفت: احداث راه ياد شده با حدود ‪ ۵۵‬كيلومتر، از مصوبات استاني هيات دولت بود كه در دستور كار اجرايي قرار گرفته است.

وي اضافه‌كرد:طبق برآوردهاي اوليه،اين پروژه حدود ‪۱۳‬ميليارد ريال اعتبار نياز دارد كه عمليات اجرايي آن هنوز آغاز نشده و امسال دو ميليارد ريال براي مطالعه، طراحي و اجراي آن اختصاص يافته است.

مسوول واحد فني فرمانداري صدوق همچنين گفت: راه ارتباطي ندوشن فولاد آلياژي در اين شهرستان نيز با ‪ ۳۲‬كيلومتر در دست اجراست و مراحل پاياني را طي مي‌كند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 17 خرداد1386ساعت 21:46  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

چند نکته در خصوص استفاده از عکس و تصاویر گرافیکی در روابط عمومی

روزنامه نگارها می گویند یک عکس خوب می تواند محل درج مقاله را از صفحات آخر به صفحات ابتدایی تغییر دهد. در تهیه مطالب؛ عکسها می توانند عوامل موثری در مسیر تصمیم گیری باشند. سر دبیری که میداند شما می توانید عکس خوبی تهیه کنید و یا اینکه عکاس خودش می تواند عکسهای جالبی برای آن مطلب تهیه کند بیشتر راغب است به متن شما اجازه چاپ دهد.
در اینجا لازم می دانم 11 نکته در خصوص عکسها و تصاویر گرافیکی مورد استفاده در روابط عمومی بیان نمایم.
1-مطمئن شوید عکسهای پرسنلی با کیفیتی از تمامی کارشناسان و مدیرانی که در مصاحبه با رسانه ها شرکت می کنند، در اختیار دارید.
2-در نظر داشته باشید از عکاس خود بخواهید از کارشناسان و مدیراتان « عکسهایی در محیط کار» با زوم باز بگیرد. بعنوان مثال یک معمار باید در حالی به تصویر کشیده شود که چندین رول نقشه در دست دارد و یا یک مجری ساخت و ساز در حالی نشان داده شود که یک کلاه ایمنی در دست دارد و یا از دیگر ابزار حرفه خود استفاده میکند. هفته نامه هایی که تیم عکاسی قدرتمندی نداشته باشند از این قبیل عکسها استقبال خوبی می کنند.
3-همیشه عکسهایی از نمای درونی و بیرونی شرکت برای ارائه به رسانه ها در اختیار داشته باشید. نمای درونی می تواند پرسنل در حال کار را به تصویرکشد. لطفاً در این مورد از گرفتن عکسهای کلیشه ای « در حال صحبت با تلفن» و یا « در حال کار با رایانه» بپرهیزید.
4-همیشه خبرهای عادی خود را با عکس همراه کنید خبرهایی چون: اجاره های جدید، پیشرفتها، بازنشستگی ها و اهدا جوایز و ....
5-نمودارهای دایره ای، میله ای و دیگر تصاویر گرافیکی می توانند منشاء درک سریع تر خواننده از مباحث مبهمی چون بودجه گردند. در نظر داشته باشید برای خروجی رسانه ها اطلاعات باید به گونه ای تنظیم گردد که آنها بتوانند تصاویر گرافیکی مورد نظر خودشان را همراه مقاله ارائه کنند.
6-اگر می خواهید در حمایت از رخدادی عمل کنید ولی اقدام شما در قالب تهیه گزارش نمی گنجد لطفا با روزنامه های محلی تماس گرفته و اجازه دهید عکاسان نشریه در جریان این رخداد قرار گیرند.
7-اگر عکاسی از شرکت شما عکسی تهیه کرد هیچ گاه از وی نخواهید نگاتیو عکس را تحویل شما دهد یا تعیین نکنیدکه از چه عکسهایی در گزارش خود استفاده کند. نخواهید نسخه های رایگان عکس را در اختیارتان قرار دهد. نگاتیو سرمایه هر نشریه است و نشریات دوست دارند کنترل کاملی بر نحوه استفاده از آنها داشته باشند. اگر می خواهید نسخه ای از عکسها داشته باشید بهتر است هزینه آنرا بپردازید.
8-مطمئن شوید که تمامی عکسها با کیفیت300 نقطه در اینچ اسکن می شوند و برای بارگزاری سریع در وب سایت شما آنهم تریجحا با لینکی به نام "اتاق رسانه" که از صفحه اصلی وب سایت قابل دسترسی باشد، آماده اند
9-از استفاده از عکسهای پر حجم ترکیبی در وب سایت خود بپرهیزید چرا که زمان زیادی برای بارگزاری تصاویر صرف می شود.
10-هیچگاه از روزنامه یا مجله ای نخواهید از مراسم کلنگ زنی، پرداخت های مالی، افتتاحیه ها عکس بگیرند. رسانه ها از این قبیل وقایع متنفرند. وب سایت خود را نیز با قرار دادن اینچنین عکسهایی کم ارزش نکنید.
11-جالب خواهد بود اگر بجای تصویر مراسم کلنگ زنی از تصویر یک مهندس با چند رول نقشه در دست استفاده کنید، به جای تصویر پرداخت های مالی از تصویری استفاده کنید که نشان دهد سرمایه در چه زمینه ای استفاده می شود و به جای تصویر بریدن روبان در افتتاحیه ها از تصویر کارمندی در اولین روز کاری در حال گفتگو است استفاده نمایید.
تصاویر گرافیکی و عکسها می توانند بعنوان ابزاری قدرتمند در تبلیغات استفاده شوند.

  نویسنده : جان استوارد
  مترجم: حسن احمدی

+ نوشته شده در  پنجشنبه 17 خرداد1386ساعت 14:40  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

توصیه نیروی انتظامی - علایم استعمال مواد مخدر

نیروی انتظامی 29 مورد از علایم استعمال مواد مخدر عنوان کرد

1. تغییر رنگ چهره مخصوصاً لب ‏ها
2. تغییر حالت مردمک چشم
3. تغییر کیفیت صدا در اثر التهاب تارهاى صوتی
4. داشتن چهره مغموم و محزون
5. خواب ‏آلودگى و کم ‏تحرکی
6. تغییر ساعات خواب و بیداری
7. تمایل به گوشه ‏گیرى و معاشرت کمتر با اعضاء خانواده
8. عدم توجه به نظافت و آراستگى ظاهری
9. لاغر شدن و کاهش شدید وزن بدن
10. معاشرت با دوستان ناباب
11. ماندن بیش از حد معمول در توالت بصورت مکرر
12. بستن در اتاق به روى خود براى مدتى طولانى و نیز قفل کردن آن به هنگام خروج از منزل
13. خارش پوست مخصوصاً نوک بینی
14. وجود آثار سوختگى در انگشتان و سیر اعضاء بدن و نیز در وسائل خانه
15. یافتن وسائل مربوط به استعمال موادمخدر یا وسائلى که به نوعى با آن مرتبط می ‏باشد نظیر زرورق یا دستمال کاغذى آلوده، کاغذ لوله شده، میله فلزی، لوله خودکار آلوده، قرص ‏هاى خواب ‏آور، قطره استریل چشمى و غیره
16. درخواست مکرر پول براى امور نامشخص یا مفقود شدن اشیاء و وسائل قیمتى منزل
17. آبریزش بینى بصورت مداوم
18. افزایش تعریق
19. جرم گرفتگى دندانها و زبان
20. کاهش اشتها و تمایل زیاد به مصرف سیگار
21. عصبانیت و پرخاشگرى
22. تغییر در گفتار و رفتار
23. خوددارى نمودن از کارهاى سنگین و جسمانى
24. بی‏ علاقگى به تحصیل و غیبت‏هاى غیرموجه در مدرسه
25. پرگویى و دروغگویى و صحبت‏هاى نابجا
26. ضعف حافظه
27. عدم پایبندى به عهد و پیمان و عدم احساس مسئولیت
28. استفاده غیرمعمول از عطر و ادکلن
29. خنده ‏هاى بی ‏مورد، قرمز شدن سفیدى چشم و خیره شدن به یک نقطه (از علائم مخصوص مصرف حشیش)

+ نوشته شده در  چهارشنبه 16 خرداد1386ساعت 14:52  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

شرح وظايف واحدهاي شهرداري:


1- شرح نمونه وظائف معاون شهردار
نظارت برحسن اجراي کليه امور شهرداري
صدوردستورات لازم به منظور ايجاد هماهنگي بين واحد ها
سازماندهي فعاليتهاي مربوط و تقسيم کارو تعيين وظائف وحدود اختيارات واحدهاي تحت سرپرستي .
تعيين خط مشي و نظارت برحسن اجراي آن .
انجام ساير امورمشابه ودستوراتي که ازطرف شهرداردرحدود وظائف ارجاع مي گردد.

2- شرح وظائف حراست
تامين حراست اخبار ، اسناد ، مدارک ، تاسيسات واماکن وتجهيزات و مخابرات طبقه بندي شده و پرسنل در مقابل نفوذ و دسترسي عوامل غيرمجاز .
انجام کليه امورمحرمانه واقدامات تدافعي به منظور ايجاد تامين در مقابل خطرات طبيعي و مصنوعي .
دريافت وثبت نامه هاي محرمانه و کشف رمزوتلگرافها وعندالزوم ارجاع به واحدهاي ذيربط.
استقرارسيستم طبقه بندي مناسب به منظور حراست و نگاهداري اسناد و مدارک محرمانه .
انجام همکاريهاي لازم با مراجع امنيتي واطلاعات برابر مقررات عمومي حراست مرکزي وزارت کشور.
انجام ماموريتهاي محوله ارجاعي از سوي حراست مافوق برابر قوانين و مقررات جاري حراستها.

3- واحدخدمات اداري
پيوست کردن پرونده ها با سوابق مربوط به نامه ها طبق دستور.
صورتبرداري، طبقه بندي ، کدگذاري وبايگاني پرونده ها طبق دستورالعمل هاي مربوط و احتياجات شهرداري.
انجام ساير امورمشابه و دستوراتي که از طرف شهردار در حدود وظائف ارجاع مي گردد.
ايجاد روابط ميان مردم و شهردار وايجاد حسن ارتباط بين کارکنان و نشر فعاليتهاي شهرداري جهت اطلاع مردم و برگزاري مراسم به مناسبتهاي مختلف.
ثبت خلاصه مشخصات وجريان نامه هاي وارده و صادره و پيگيري آنها و شماره آنها در دفاتر مربوطه.
تفکيک و توزيع نامه ها براي ارجاع واحد اقدام کننده و پيگيري آنها .
تهيه صورت مايحتاج اداري کارمندان و تدارک و توزيع آنها.
تنظيم دفترآمارکارکنان.
تهيه پيش نويس نامه ها و ماشين کردن آنها.
ابلاغ دستورات شهرداربه کارکنان شهرداري.
رسيدگي به فرمهاي پر شده استخدامي بمنظور حصول اطمينان از صحت پاسخ آنها.
تهيه پيش نويسهاي استخدامي از قبيل پيش نويس احکام ، انتقال ، ترميم حقوق ،مرخصي، معذوريت ، ترفيع وارتقاء واضافه کارو نظيرآن با اطلاع شهردار وبا رعايت قوانين و مقررات مربوط .
تهيه پيش نويس خلاصه پرونده استخدامي و صورت برداري ازاوراق ، طبق دستورشهردار.

رسيدگي به پيشنهادات وتقاضاي واصله مربوط به اموراستخدام، تبديل وضع استخدامي، ترفيع وارتقاء ، بازنشستگي وتعيين برقراري حقوق بازنشستگي ويا وظيفه و نظائرآن
انجام امورمربوط به تعاون، بيمه و رفاه کارگران.
انجام اموراستخدام ومعرفي کارمندان واجد شرايط لازم جهت انجام مشاغل مورد نظر.
پيش بيني احتياجات پرسنلي شهرداري واقدام درمورد تامين اين احتياجات.
مطالعه قوانين و مقررات استخدامي واظهارنظردرمورد نحوه اجراي قوانين ومقررات مورد عمل.
اتخاذتدابيرلازم بمنظورپيشرفت وبهبود امورجاري.
انجام کارهاي مربوط به اصناف و پيشه وران.
تهيه گزارشات موردلزوم جهت شهردار.
تعيين محل کارخدمتگزاران وتعيين ساعات کشيک نگهبانان.
نظارت بر انجام خدمات عمومي ساختمانها ازقبيل تامين روشنايي، سوخت، تلفن وغيره.

4- واحد خدمات مالي
رسيدگي به موجودي انباروصورت برداري ازکالاهاي موجود در انباردر فواصل معين ومطلع ساختن کارپردازجهت تجديد سفارش.
ثبت کالاهاي تحويلي ودريافتي درکارتهاي انبارونظارت درورود وخروج لوازم ، اجناس، کالاها وهمچنين امضاء کليه اسناد مربوط .
نظارت برتمامي فعاليتها واجراي کامل مقررات مالي وانبارداري درانبارهاي تحت سرپرستي وارائه راهنماييهاي لازم.
انجام اقدامات لازم به منظورنصب علائم مخصوص وبرچسبهاي شماره داربرروي هريک ازاموال، تنظيم صورت موجودي مانده اموال مصرفي درآخرسال.
صدور پروانه خروج براي اموال،تهيه صورت اموال زائد و اسقاط وارائه آن به شهردارجهت صدوردستورمقتضي .
نگاهداري حساب کليه اموال منقول وغيرمنقول واموال مسروقه ويا ازبين رفته وثبت مشخصات آنها دردفاتراموال طبق دستورالعملهاي وزارت کشورمستند به ماده 48 آيين نامه مالي شهرداريها .
حفظ ونگهداري کليه سوابق وپرونده هاي مربوطه.
انجام سايرامورمشابه ودستوراتي که ازطرف شهرداردرحدودوظايف ارجاع مي گردد.
ثبت اقلام ازروي برگه هاي محاسباتي دردفترصدوربرگ وانتقال آنها به دفاترروزنامه ، معين ، اعتبارات وتعهدات و دفترکل.
تهيه وتنظيم ليست حقوقي واعلاميه بانکي ، چک ، برگه هاي محاسباتي وکنترل حسابهاي مربوط به منظوررفع اختلاف.
رسيدگي به پيش پرداختها و علي الحسابها واسناد ومدارک مربوط ازنظررعايت واجراي قوانين و مقررات مالي .
انجام امورمربوط به تشخيص وتعيين سرفصل حساب ،تهيه تراز عمليات ، تهيه وتنظيم حساب ماهانه درموعد مقرر و امضاء آنها .
راهنمايي وکنترل کارحسابداران وتقسيم کار بين آنها و بررسي صورتحسابهاي تنظيم شده.
تهيه وتنظيم پيش نويس دستورات وفرمهاي محاسباتي، گزارشهاي لازم و بودجه تفصيلي ، تفريغ بودجه سالانه ،.متمم بودجه واصلاح بودجه برابردستورالعملهاي صادره وارائه آن به مرجع زيربط.
رسيدگي و اظهار نظرواقدام درمورد مسايل و پرونده هاي مالي .
نظارت و مراقبت درحسن اجراي بودجه برنامه اي و اتخاذ تدابيرلازم جهت بهبود امور جاري.
همکاري درتهيه نامه ها ، بخشنامه ها ودستورالعملها.
شرکت درکمسيونهاي مربوطه.
مطالعه قوانين بودجه وسايرقوانين ومقررات مالي واظهارنظردرمورد اجراي آنها.
انجام تشريفات مناقصه ومزايده.
محاسبه در آمدها ومميزي حسابها و نگهداري حساب درآمدها و طبقه بندي درآمدها .
ايجاد محلهاي در آمد و پيشنهاد به وزارت کشور جهت تصويب .
وصول عوارض ازاماکن واملاک ، اتومبيلهاي سواري ،کرايه وبياباني ، سينما ، پيشه وران ، معاملات و غيره.
صدور مفاصا حساب جهت تنظيم اسناد معاملاتي .
استعلام بها قبل ازخريد اجناس وگزارش آن به شهردار.
دريافت درخواستهاي خريد که ازسوي شهردار ارجاع مي گردد.
تهيه وتنظيم صورت مجلسهاي مربوط به ترخيص کالا و ارائه آن به شهرداري .
نظارت برکليه امورمربوط به کارپردازي و شهرداري .
تطبيق کالاي خريداري وتحويل شده به انبار با نمونه اصلي آنها.

5- واحدخدمات شهري
نظافت عمومي شهرونظارت برکار کارگران خدمات شهري .
رسيدگي به امورات فضاي سبز ،ايجاد و نگهداري فضاي سبز شهر و کنترل کارباغبانان و کارگران فضاي سبز ، رسيدگي به امورات آتش نشاني وآماده نگهداشتن وسايل و ماشين آلات اطفا، حريق وکنترل کارپرسنل آتش نشاني جهت حضورمستمرشبانه روزي –
نگهداري وحفاظت ماشين آلات شهرداري وکنترل کاررانندگان .

6- نظارت برامورفني
صدورپروانه ساختمان برطبق ضوابط ومقررات.
هماهنگي با دفترفني استانداري و اجراي ضوابط و مقرراتي که ازطريق دفتر فني اعلام مي گردد.
تعييين بروکف براساس طرحهاي تهيه شده وابلاغ آن به متقا ضيان پروانه ساختماني.
رسيدگي عدم خلاف وصدورگواهي پايان کارساختمان باتوجه به مقررات مربوط ورعايت مفاد پروانه ساختماني .
رسيدگي به شکايات مربوط به صدورپروانه ساختمان با توجه به طرحهاي تفصيلي وجامع.
حفظ و نگهداري کليه سوابق وپرونده هاي مربوط به پروانه هاي ساختماني .
نظارت برنحوه استفاده ازاراضي داخل محدوده وحريم شهر وتفکيک آنها.
فراهم نمودن مقدمات کار کميسيونهاي مربوط به کارهاي فني وساختماني .
نظارت برتهيه مصالح مورد نيازپروژه هاي عمراني شهرداري .
تحويل زمين محل اجراي پروژه هاي مورد قرارداد به پيمانکار و رسيدگي به درخواستهاي پيمانکاران جهت ايجاد تسهيلات مقرره دررابطه با پيمان نامه.
نظارت وکنترل صورت وضعيتهاي مربوط به پيمانکاران شهرداري.
انجام سايرامورمشابه ودستوراتي که ازطرف شهرداردرحدود وظايف ارجاع ميگردد.

+ نوشته شده در  سه شنبه 15 خرداد1386ساعت 15:42  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

ایران سوگوار امام امت(ره) است

باز در خرداد دیگر دلهای شیفتگان و محرومان جهان در خاطره بزرگ مردی از تبار پیامبر (ص) به شور افتاده است و جانهای مشتاق در تبلور نام امام خمینی (ره) از فراق او به ناله آمده است. چهاردهم خرداد روز بزرگ فراق میلیونها حقیقت خواه است.
چهاردهم خرداد سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی روزی است که ایران سراسر چشم شد و در فراق رهبر آزاده خویش گریست اینک هجده سال از آن روز جانسوز می گذرد و هر روز گوشه ای از شخصیت پرعظمت و اندیشه والای روح خدا آشکار می شود رهبری که در جغرافیای تمام دلهای بشر حقیقت خواه جای گرفته، آنان که از دنیای مادی و اومانیستی به تنگ آمده اند و به دنبال هوای تازه ای به دنبال راه و آرمان الهی ره می پویند.
+ نوشته شده در  شنبه 12 خرداد1386ساعت 21:57  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

تسلیت

 


فرارسیدن  سالگرد

 

 عروج ملکوتی

 

 بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران

 

حضرت امام خمینی (ره) تسلیت باد.

+ نوشته شده در  شنبه 12 خرداد1386ساعت 21:50  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

كمك به اجراي پروژه راه جرقويه (اصفهان)- ابركوه و راه ندوشن- ورزنه (اصفهان)

در جلسه هيئت وزيران كه يكشنبه شب۷/۳/۸۶ و در پايان سفر استاني به اصفهان، به رياست دكتر احمدي نژاد تشكيل شد ؛ بيش از 200 مصوبه براي پيشرفت و آباداني استان اصفهان به تصويب رسيد. که یکی از مصوبات آن برای ما حائزاهمیت است و آن: كمك به اجراي پروژه راه جرقويه (اصفهان)- ابركوه و راه ندوشن- ورزنه (اصفهان) بود.

منبع خبر:http://www.isfahanportal.ir/NewsDes.jsp?NewsID=dgjb-jtyf-cdit

+ نوشته شده در  شنبه 12 خرداد1386ساعت 0:24  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

شهادت بانوی بی نشان را به همه هموطنان عزیز تسلیت عرض می نمائیم

آسمان اين‌ شبها كه مي‌رسد، عجيب بي‌قراري مي‌كند و زمين داغ دلش تازه مي‌شود و زخم شرمش سر باز مي‌كند...

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 8 خرداد1386ساعت 22:37  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

پروانه ساختمانی

 

درسال 1286ش.قانونی تحت عنوان(تشکیل بلدیه)در108 ماده ازتصویب مجلس شورای ملی گذشت والزامات جدیددرمدیریت شهری موردبازنگری واصلاح قرارگرفت که آخرین اصلاح آن قانون سال 1369 بوده است دراین قانون ازشهرداریها به عنوان سازمانهای محلی نام برده شده است که تحت  نظام انجمنهای بلدی وردزمان حاضرتحت نظارت شورای اسلامی شهرها سرپرستی واداره می شود. شهرداریها دارای وظایف قانونی خاص اندکه درطول سالیان متمادی مشمول تغییرات وتحولات بیشماری شده اند.
ماده 55 قانون شهرداریها وظایف شهرداریها رادر28بند توضیح داده است،که دربند 24 آن صدورپروانه برای کلیه ساختمانهایی که در شهر احداث می شوند ازاهم این وظایف شمرده شده است.

ماهیت صدور پروانه ساختمانی
درماده صدقانون شهرداری به گرفتن پروانه ساختمانی ازسوی مالکان اشاره شده است دراین قانون درتعریف پروانه ساختمانی آمده است :
ازبرگ اعلام ضوابط شهرسازی،فنی وبهداشتی برای احداث بنا دریک مکان خاص
مراحل صدور پروانه ساختمانی
1- دریافت وتکمیل فرم درخواست پروانه ساختمانی وپوشه اطلاعات در خواستی ازدایره فنی منطقه وثبت دردفترشهرداری وتعیین زمان بازدید از ملک مورد نظر.
2- بازدید کارشناسی شهرداری ازنظر شبکه معابر وگذربندی،شیب خیابانی،نوعیت زماین حریم تاسیسات شهری،احتمال تداخل باطرحهای مصوب ونظایر اینهادرفرمهای ویژه.
3- اخذدستورتهیه نقشه با طی مراحل ذیل:
- اخذبرگ نظارت.
- معرفی مهندس ناظربا تاییدصلاحیت در دفتراسناد رسمی.
4- ارائه نقشه های ترسیمی باطی مراحل ذیل:
- بررسی نقشه هاتوسط سازمان نظام مهندسی وتائید آنها.
- بررسی نقشه ها توسط کارشناس شهرداری وتائید آنها.
- محاسبه زیربنای ملک جهت عوارض.
- محاسبه مبلغ عوارض متعلقه درواحد درآمد منطقه وپرداخت آن توسط مالک.
- معرفی مالک به سازمان بیمه تامین اجتماعی

- تنظیم شناسنامه ساختمان توسط مسئول صدور پروانه ساختمانی پس از امضای مسئولان ذیربط

مراحل اجرایی صدور پایانکار
پس از آخرین گزارش مهندس ناظر مبنی بر اتمام عملیات ساختمانی (پنج مرحله ذیل ):
-گزارش شروع عملیات ساختمانی
-گزارش اتمام هر سقف
-گزارش اتمام سفت کاری
-گزارش اتمام ساختمان
   ماموران شهرداری از ساختمان بازدید کرده و پس از کنترل وضع موجود با مفاد پروانه ساختمانی و گزارش های مهندس ناظر ، مراتب در صورت عدم وقوع تخلف (در صورت داشتن تخلف ساختمانی و عدم رعایت آئینامه استاندارد 2800 ایران "زلزله" پایانکار صادر خواهد شد .) طی فرمی به شهرداری گزارش می شود ، سپس پیش نویس گواهی پایانکار ساختمان در فرم تک برگی تنظیم می گردد و پس از تائید و امضای واحد های ذیربط به شناسنامه ساختمان منتقل و به مالک ارائه می گردد.

مقررات رسیدگی به تخلفات ساختمانی
در صورتیکه بر خلاف مندرجات مذکور در پروانه ساختمانی در ملک اضافه بر متراژ باستناد مجوز صادر شده احداث گردیده باشد به تقاضای شهرداری موضوع در کمیسیونی مرکب از نماینده وزارت کشور و یکی از قضات دادگستری و یکی از اعضای شورای اسلامی شهر به عنوان کمیسیون ماده 100 مطرح ورای صادر می گردد .
شهرداری مکلف است تصمیم مزبور را با توجه به مراحل ذیل به مالک ابلاغ کند .

-در صورتیکه صدور حکم مبنی بر قلع اضافه احداثی باشد مالک موظف به رفع آن در مدت مقرر خواهد بود و در غیر اینصورت شهرداری راسا اقدام و هزینه آن  از مالک دریافت خواهد شد.
-در مورد اضافه زیر بنای زائد که عدم ضرورت قلع بنا مد نظر باشد رای به اخذ جریمه ای که متناسب با نوع استفاده از فضای ایجاد شده باشد داده خواهد شد .
-در مورد احداث بنا های بدون پروانه ، پارکینگ ، تجاوز به معابر شهر و غیره کمیسیون مذکور با استناد تبصره های ماده 100 قانون شهرداری که به تفصیر شرح داده  شده است اقدام به صدور رای خواهد نمود .

+ نوشته شده در  یکشنبه 6 خرداد1386ساعت 14:58  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

اقای حسین عابدینی در سمت شهرداري ندوشن ابقاء شد

اعضاي سومين دوره شوراي اسلامي در جلسه شنبه مورخ ۵/۳/۸۶  آقاي حسین عابدینی شهردار دوره دوم شوراي اسلامي را به سمت شهردار ندوشن ابقا نمودند.
+ نوشته شده در  یکشنبه 6 خرداد1386ساعت 14:50  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

زندگی صحنه يکتای هنرمندی ماست ... هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود ... صحنه پيوسته بجاست ... خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

+ نوشته شده در  یکشنبه 6 خرداد1386ساعت 14:14  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

استحكام بنا و بلاياي طبيعي

امروزه استحكام بنا از موضوعات مطرح در اذهان عمومي و مباحث كارشناسي است .هر جا سخن از سرمايه ملي، بلاياي طبيعي ، زلزله ، خط فقر  و تواناييهاي سازندگان بنا مي شود صاحب سخن اشاره اي هم به استحكام بنا مي نمايد .

بيائيد با هم گشتي در شهر بزنيم و بنا هاي نوساز و يا در حال ساخت را از زاويه نگاه يك كارشناس بنگريم .چه مي بينيم :

در اكثر بنا ها اصول فني استحكام بنا رعايت نشده . سازنده شناژ فوقاني يا تحتاني را اجرا نكرده ،يا قطر و تعداد ميلگردها را كاهش داده ،يا در ساخت و عمل آوري بتن نسبت اختلاط را رعايت نكرده و .....

ساختماني ميتوان يافت كه حد اقل استانداردهاي ايمني در آن رعايت شده باشد ؟ ندوشن شهري است زلزله خيز كه در پهنه پر خطر قرار دارد . بارها از شهروندان شنيده ايم كه زلزله ای در ندوشن به وقوع نمي پيوندد. امّا آیا اين سخن هيچ پايه و اساسي دارد؟

شهرداري از جمله سازمانهايي است كه مسئول نظارت و رعايت موازين فني در احداث بناست . اما نه فقط در ندوشن بلكه در بسياري از شهرها از اجرا اصول فني ناتوان بوده . علت چيست ؟ اگر بررسي علل فوق در شهر هاي ديگر را واگذاريم و به شهر خودمان بپردازيم عوامل زير را مي توان نام برد :  • بي اطلاعي و بي اعتقادي مالكان به رعايت اصول فني.                                        .
  • ضعف مالي مالكان بنا.                                                            .
  • عدم صلاحيت فني پيمانكاران و سازندگان بنا.                                                       .
  • نظارت ضعيف و باري به هر جهت مهندسين ناظر .

 منظور از طرح اين مسئله در وبلاگ شهرداری توجه دادن شهروندان و مسئولان به اهميّت مسئله و جمع آوري پيشنهادات و راهكارهاي اجرايي براي بهبود اين وضع نا مناسب است .

همه ما در حافظه خود خاطرات نا خوشايندي از فجايع به بار آمده از زمين لرزه در نقاط دور و نزديك كشورمان داريم . تلفات جاني چند ده هزار نفري كه هر سال با حادثه اي جديد خاطرات قبلي را زنده مي كند و برگي غم بار به صفحات قبلي مي افزايد .بم ، منجيل ، زرند ، بافق ، طبس و بعدي ...

بياييد از اين خاطرات غم بار درس بگيريم و سرمايه عملكرد آينده خود نماييم .اطمينان داشته باشيم اگر اصول فني استحكام بنا را رعايت كنيم زلزله هفت ريشتري هم تلفاتي به بار نخواهد آورد . مصداق آن زلزله هاي ژاپن .

+ نوشته شده در  پنجشنبه 3 خرداد1386ساعت 15:31  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

نظرسنجی

شما اگر شهرداربودید به چه فعالیتهای ودر چه زمینه هایی اولویت می دادید؟
+ نوشته شده در  پنجشنبه 3 خرداد1386ساعت 15:25  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

نمره تلفن واحد های شهرداری

 


پست الکترونیک فکس تلفن  
۰۳۵۲۳۹۲۳۴۸۳ ۰۳۵۲۳۹۲۳۴۸۲ شهرداری
    137 روابط عمومی
    ۱۲۵ آتش نشانی
    ۰۳۵۲۳۹۲۳۴۸۲ اموراداری
   

 

تا چند روز آینده اطلاعات تکمیلی به لیست فوق اضافه خواهد شد

+ نوشته شده در  پنجشنبه 3 خرداد1386ساعت 14:34  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

آزادي خرمشهر/ رشادت نخل‌هاي استوار دفاع مقدس

آزادی خرمشهر

سوم خرداد ‪ ،۱۳۶۱‬بانگ "الله‌اكبر" ، فرياد "ياحسين" و رمز "يا علي‌ابن ابيطالب" در جاي جاي خونين شهر، آهنگ موزوني از دفاع مقدس، مقاومت و ايثار را طنين‌انداز كرد. چهره‌هاي آفتاب سوخته و ضخامت پوست دستانشان، يادآور نخل‌هاي استوار شهري است كه قداست و معنويت را به ساكنانش هديه كرد. "خرمشهر" فقط شهر نيست، بلكه مظهر وتجلي‌گاه اراده يك ملت وفرزندان غيور آن در دفاع از تماميت ارضي كشور است. آري "خرمشهر" جلوه وحدت ايراني است كه مرداني غيور، زادگاه خود را پس از ‪ ۵۷۸‬روز اسارت از چنگ دشمن به درآوردند. "خرمشهر آزاد شد"،"خرمشهر آزاد شد"، بانگ اوج شكوه و عزتي وصف ناپذير است كه سوم خرداد ماه ‪ ۱۳۶۱‬در فراز آسمان ايران طنين اندازشد. آبان ماه سال ‪ ،۵۹‬دشمن خرمشهر را به اشغال درآورد و با اين اشغال، تصور كرد كه در اوج قدرت است، غافل از آنكه چندين ماه بعد بايد هزاران تن از نيروهاي خود را در خرمشهر به اسارت بگذارد. بيست وچهارسال پيش غيورمرداني باعملياتي به نام "بيت‌المقدس" در جبهه‌هاي جنوب حماسه آفريدند. دلاور مردان ايراني كه هر كار نيكوي خود را با مقدس‌ترين نام‌هاي متبرك آغاز مي‌كنند، روز سوم خرداد نيز حمله خود را با نام مبارك " يا علي‌ابن ابي‌طالب " آغاز كردند و حماسه آفريدند. مقاومت فرزندان دلير وطن درعمليات فتح خرمشهر باكمترين سلاح به‌عقب راندن متجاوزان عراقي انجاميد و بزرگترين ضربه روحي و رواني را بر پيكره ارتش متجاوز وارد كرد. دراين فتح عظيم همه نيروها، اعم از ارتش، سپاه، بسيج، عشاير و قواي انتظامي نقش مهمي ايفا كردند وخلوص و ايمان رزمندگان اسلام چنان وفاقي بين آنان ايجاد كرده بود كه تفكيك آنان بسيار دشوار بود. فرزندان اين مرز وبوم جنگيدند و دشمن زبون را از كشور بيرون راندند، دلاوري كردند و شهيد شدند، تا كشور تجزيه نشود و استقلال و شرف خرمشهر مظهرمقاومت، شجاعت و جهاد ملت ايران تا ابد در قلب تاريخ باقي بماند. " فتح خرمشهر ثمره حماسه آفريني‌ها، عبادت‌ها و رشادت‌هاي رزمندگان اسلام و لطف و عنايت الهي بود."
در "عمليات بيت‌المقدس" ‪ ۸۰‬درصد نيروهاي هفت لشگر عراق نابود شدند و ‪۳۰‬ فروند هواپيماي عراقي منهدم شد، ‪ ۱۰۵‬دستگاه تانك، ‪ ۵۶‬دستگاه خودرو و يك فروند بالگرد به غنيمت نيروهاي اسلامي درآمد. دراين عمليات پنج هزار و ‪ ۴۰۰‬كيلومتر مربع و ‪ ۱۸۰‬كيلومتر از خط مرزي كشورمان آزاد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 2 خرداد1386ساعت 19:18  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

شوراهاي اسلامي شهر بستر توسعه


"مشاركت به معني درگير شدن بسيار نزديك مردم در فرايندهاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي موثر بر زندگي آنان است. در جامعه مدني مردم با پرداخت هزينه ي تحقق آرمانهايشان حق حاكميت بر سرنوشت خود را در دست مي گيرند و به اين ترتيب نظام قدرت در جامعه دگرگون مي شود و تمركز اقتدار از ميان مي رود".

 شوراهاي شهر، مشاركت مردمي، جامعه مدني
 شوراهاي اسلامي شهر ها مي توانند نقشي گسترده وموثر در تعميق و تسريع حركت به سوي جامعه ي مدني داشته باشند اما چگونه؟

تشكيلات شوراهاي اسلامي به گونه اي كاملاً مردم سالارانه شكل مي گيرد. برخي از اهدافي كه برنامه ريزان با تشكيل شوراها تعقيب مي نمودند عبارتند از :

هدايت و رهبري برنامه هاي محلي، سپردن كارهاي عمراني ، اقتصادي و رفاهي به خود مردم (مشاركت)

رفع تبعيض(عدالت)

نظارت اجتماعي (حفظ سلامت و مهار قدرت)

آگاه سازي مردم (توزيع اطلاعات)

همانگونه كه كلمات داخل پرانتز فوق الذكر نشان مي دهد هر كدام از اهداف يكي از عناصر جامعه ي مدني را در خود پنهان دارد مضافاً مجموع اين اهداف منجر به شكل گرفتن مفهوم "شهروندي" در جامعه خواهد شد.

تشكيل شوراهاي اسلامي شهرها و روستاها در سال 1378 زمينه ي مناسبي براي اينگونه فعاليتها مهيا نموده است.تاريخ پر فراز و نشيب ايران نشان داده است كه اينگونه فرصتها به ندرت در اختيار متقاضيان آن قرار گرفته است. فراموش نكنيم كه در جهاني زندگي مي كنيم كه سرعت در همه ي ابعادش رو به تزايد است، سرعت انتقال اطلاعات، سرعت توسعه ي تكنولوژي، سرعت توسعه صنعت، سرعت مصرف منابع طبيعي و... در اين سرعت سر سام آور دستيابي به فرصتهاي از دست رفته و جبران خسارات ناشي از آن غير ممكن است. فراموش نكنيم كه فرزندانمان بايد در همين كشور در آينده ي نه چندان دور كه جمعيت آن به صد ميليون نفر خواهد رسيد زندگي كنند. از ياد نبريم كه بحران كمبود آب از معضلات مديران چند ساله ي آينده ي نه تنها ايران بلكه بسياري از كشورهاي جهان خواهد بود. و از ياد نبريم كه ندگي در چنين جهاني مديريتي شايسته و مردم سالار مي طلبد كه با تحقق مفهوم شهروند در جامعه اهدف خود را از طريق مشاركت آنان پيش ببرد.و از ياد نبريم كه :

گر چه راهي است پر از بيم زما تا بر دوست

رفتن آسان بود ار واقف منزل باشي.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 2 خرداد1386ساعت 15:39  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

بافت تاریخی ندوشن

+ نوشته شده در  سه شنبه 1 خرداد1386ساعت 23:53  توسط روابط عمومی شهرداری  | 

ميلاد حضرت زينب کبری (س) و روز پرستار بر همه ی پرستاران مهربان، دلسوز و سخت کوش مبارک باد!

شب در نيمه است كه صداي قدم‌هاي آرام، در كنار ناله‌هاي دردمند بيماراني كه گه‌گاه در طلب و نياز به تسكين دردشان،آهي از گلو برمي‌آورند، سكوت غريبانه بيمارستان را براي لحظه‌اي در هم مي‌شكند.

در پي ناله‌ها به اتاقك‌ها سر مي‌كشد،تا آرامش خود را با دردمندان تقسيم كند و با نوشدارويي، لحظه‌اي از دردشان بكاهد و خوابي بدون درد را مهمان چشم‌هايشان كند.

گرچه به پندار بسياري، او نيز همچون هزاران انسان ديگر، در پي مزد و مواجب، وظايف روزمره‌اش را انجام مي‌دهد، اما او پرستاري است كه نه با جسم كه عشق و محبت خود را نيز به كار مي‌گيرد تا زندگي را به بيمارش هديه كند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 1 خرداد1386ساعت 0:27  توسط روابط عمومی شهرداری  |